Dargas, ma racje a po wymalowaniu sprayem to moim zdaniem konieczne będzie polakierowanie bezbarwnym lakierem też w sprayu. :Lakier będzie dobrze trzymać farbę i łatwo się nie zniszczy.
Jak chcesz uzyskać mat, to możesz pomalować bazą i wtedy po wyschnięciu LEKKO przetrzeć lakier papierem 2500. Zrobi się matowy. Ewentualnie zainwestuj w matowy lakier jak chcesz lepszy efekt.
Jak nałożysz bezbarwny, to jak byś nie malował połysk będzie, a czy większy, czy mniejszy, to już inna sprawa...