• Administrator
  •  

    Pomóż nam utrzymać forum i wyłącz blokowanie reklam <moto>
     

aku

horno10
Praktykant
Praktykant
Posty: 60
Rejestracja: pt 18 lip, 2014
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

aku

Postautor: horno10 » sob 22 sie, 2015

Mam pytanie. Mozna zrobic ladowarke do akumulatora 12V 5 aH z zasilacza od laptopa? Co o tym myslicie? Nie chce kupowac ladowarki jesli mogeczrobic ja samemu xd a w zime czym trzeba podladowac aku...


vxproplus
Majster
Majster
Posty: 101
Rejestracja: wt 28 lip, 2015
Lokalizacja: NSZ
Pojazd: Router WS 50 MR'13
Otrzymał podziękowań: razy

Re: aku

Postautor: vxproplus » ndz 23 sie, 2015

Od laptopa ładowarka może nie dać się przerobić tak łatwo. Ładowarki od laptopów dają koło 19V a nam potrzeba do naładowania gdzieś mniej więcej 13,8-14,4V. Nie wiem jak bardzo jesteś obeznany w elektronice bo do napraw czy przeróbek przetwornic impulsowych trzeba mieć trochę pojęcia. W obwodzie sprzężenia zwrotnego trzeba by zmienić napięcie odniesienia. Przeważnie odpowiada za to scalak TL431. Przy nim jest kilka rezystorów i to od nich zależy to napięcie. Trzeba by w nocie katalogowej przeczytać jakie rezystory dać dla napięcia np. 14.4V. Pozostaje jeszcze sprawa ograniczenia prądowego. Przetwornice impulsowe dają dość sztywne napięcia co spowoduje gwałtowny przepływ prądu i "zagotowanie" akumulatora. Ogółem jakby udało się takie coś zmajstrować to taka ładowarka nadawałaby się też do ładowania akumulatorów samochodowych, maksymalny prąd ładowania byłby około 7A.


Wróć do „Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Created by Matti from StylesFactory.pl modified by Moto-4t
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
phpBB Xmas © PhpBB3 BBCodes
modified by Prelude
©2010-2021 Moto-4t.pl