• Administrator
  •  

    Pomóż nam utrzymać forum i wyłącz blokowanie reklam <moto>
     

O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Rozmowy o motoryzacji.
to&owo
Junior Administrator
Junior Administrator
Posty: 5368
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Mazowsze
Pojazd: Ogar 900
Podziękował : razy
Otrzymał podziękowań: razy

O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: to&owo » wt 29 lip, 2014

siemka/
na forum tematów olejów był poruszony miliard pięćset razy. ja chciałbym go poruszyć,ale pod innym kątem.

otóż wiele osób twierdzi,że do silników o starej konstrukcji (nie mylić z silnikiem,który ma swoje lata) należy lać oleje mineralne. tak sobie myślałem,jeżeli chodzi o nasze 50ccm (nie 125,140 itd.) to jest to konstrukcja identyczna jak silniki w pierwszych cubach, różnią się tylko nieco układem zapłonowym. silniki cuba,z tego co pamiętam debiutowały w 1956 roku . więc nasze silniki mają dosłownie starą konstrukcję.

większość z nas leje 10w40. jest to olej semi-syn. instrukcja do wielu piździdeł z tym silnikiem, w tym Ogara 900 zaleca stosowanie oleju o gęstości 20w50. wydaje mi się,że gdyby lać taki olej, dużo rzadziej byśmy mieli problemy z wydmuchanymi uszczelkami,uszczelniaczami itd. taki olej rownież daje lepszy filtr olejowy,ale słabiej radzi sobie z wysokoimi temp.
Jakieś opinie na ten temat ?:D


Awatar użytkownika
pavaczek
Administator
Administator
Posty: 663
Rejestracja: ndz 31 paź, 2010
Lokalizacja: Wójcin
Pojazd: Ogar 900 110cc

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: pavaczek » wt 29 lip, 2014

z tego co mi wiadomo to mineralke leje sie jak juz silnik jest troche wyeksplatowany. kupujac ogarka masz nowy silnik wiec lejesz syntetyk czy tam polsyntetyk, potem jak juz swoje pojezdzi to wszytsko sie w srodku zuzywa, wiec co by nie cieklo to lejesz minerał :p co do gęstości to się nie wypowiem bo się po prostu nie znam :p

Awatar użytkownika
Yato
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 1528
Rejestracja: sob 03 wrz, 2011
Lokalizacja: Olkusz

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: Yato » wt 29 lip, 2014

według mnie odwrotnie, różne są zdania na ten temat, jak wiadomo minerał gorzej smaruje, więc powinno się go lać na dotarcie, potem semi a po kilkunastu/dziesięciu tyś km powinno się lać syntetyka, gdy silnik będzie już dobrze dotarty :)
:)

sasek94
Weteran
Weteran
Posty: 483
Rejestracja: ndz 18 wrz, 2011
Lokalizacja: Brunary:d maÂłopolska

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: sasek94 » wt 29 lip, 2014

Raz,nie przchodzimy na z gęściejszego oleju na rzadszy czyli np. 15w40->10w40.
Co do uszczelek, ja łośkiem 2 ostatnie wymiany w 50cc robiłem na silniku 15w40 diesel, bo miałem za darmo. Nie zauważyłem żadnych dodatkowych atrakcji.
Te silniki jeżdzą na 200ml oleju , więc jeżeli bd miały stan 15w40 to na pewno im nie zaszkodzi.

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: Yautja » wt 29 lip, 2014

To prawda ,że temat olejowy był powtarzany milion razy, żeby do każdego silnika dobrać odpowiedni olej trzeba by patrzeć nie tylko na konstrukcję silnika ale także w jakich warunkach pracuje i na wiele różnych czynników co jest uciążliwe tym bardziej ,że pojazdem z tym silnikiem często poruszamy się na co dzień a nie na torze gdzie takie sprawy mają duże znaczenie. Dlatego przyjmuje się określony olej dla danego silnika który jest wystarczający przy codziennej eksploatacji.
speeder pisze:zaleca stosowanie oleju o gęstości 20w50

Może i tak ale w krajach gdzie nie ma zimy
speeder pisze: taki olej rownież daje lepszy filtr olejowy

Chodziło chyba o film olejowy
Wyboru oleju należy dokonywać na podstawie kondycji silnika a nie jego konstrukcji. Wiele silników po gruntownym remoncie jest zalewanych olejem mineralnym ale nie ze względu na docieranie ale na wzgląd na słabą jakość części zamiennych użytych podczas renowacji(często brakuje części lepszej jakości)
Ostatnio zmieniony wt 29 lip, 2014 przez Yautja, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek


to&owo
Junior Administrator
Junior Administrator
Posty: 5368
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Mazowsze
Pojazd: Ogar 900
Podziękował : razy
Otrzymał podziękowań: razy

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: to&owo » śr 30 lip, 2014

Yautja,tak film, przepraszam. co do gęstości tego oleju w zimie to wiem,mam 5 diesel'i w domu,z czego 2 na mineralnych to wiem o co biega :P
właśnie czytałem,że olej mineralny słabiej smaruje,ale tworzy grubszy film olejowy. większość 10w40 ma właściwości płuczące co negatywnie wpływa na uszczelki i niektóre uszczelniacze. biorąc pod uwagę liche wykonanie china power być może jest to dobry pomysł.
weźmy np. ciągle powtarzająca się na forum awarię, taką jak wydmuchana uszczelka pod głowicą. ten cały system tych oringów miedzy cylem a głowicą, myślę,że wiele wydmuchań zaczyna się właśnie od tego. fakt,że często i gęsto winą są nierówne powierzchnie cyl/głowica. Ale taki olej,wręcz penetrujący, może bardzo łatwo rozwalać to nijakie uszczelnienie/
tym bardziej,że w autach jednak smarowanie jest wykonane dokładniej i nieco inaczej

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: Yautja » śr 30 lip, 2014

Uszczelki i uszczelniacze są odporne na oleje, dodatkowo oleje posiadają dodatki które chronią uszczelniacze. To ciśnienie oleju sprawia ,że uszczelnienia puszczają, zwykle przez to ,że są słabej jakości. Nie można o wszystko obwiniać oleju
Obrazek

to&owo
Junior Administrator
Junior Administrator
Posty: 5368
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Mazowsze
Pojazd: Ogar 900
Podziękował : razy
Otrzymał podziękowań: razy

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: to&owo » śr 30 lip, 2014

dorwalem serwisówkę hondy c90 ,cub i:
do jazy codziennej : 10w30
jazdy ostrzejszej,bądź w wysokich temperaturach : 20w50
do jazdy przy 0 stopni zalecany jest olej 10w30
do jazdy w temp. powyżej 15 stopni można stosować 20w50
czyli na dobrą sprawę,obydwa typy olejów się nadają. zarowno 10w40 jak i 20w50
fakt,że to serwisówka 1973

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: Yautja » śr 30 lip, 2014

Obrazek
Podstawowa tabelka, do wyboru do koloru
Obrazek

to&owo
Junior Administrator
Junior Administrator
Posty: 5368
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Mazowsze
Pojazd: Ogar 900
Podziękował : razy
Otrzymał podziękowań: razy

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: to&owo » śr 30 lip, 2014

znaczy ja wiem jak dobiera się olej... mam gospodarstwo rolne i zginąłbym bez tego :P tylko właśnie gnębiła mnie ta kwestia co w I posćie

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: Yautja » śr 30 lip, 2014

Słaba jakość uszczelniaczy i tyle, mi już też siadły po stronie magneta a na olej nie żałowałem. A oringi i uszczelki pod głowicą siadają przy cylindrach 72 które są fatalnej jakości
Ostatnio zmieniony czw 31 lip, 2014 przez Yautja, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
ReallY
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 3001
Rejestracja: wt 14 maja, 2013
Lokalizacja: Imielnica, Jędrzejów, Kielce
Pojazd: Hyosung GT 650r

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: ReallY » śr 30 lip, 2014

Może to idiotyczne pytanie bo praktycznie wszystko napisaliście ale ja nie za bardzo to rozumiałem więc spytam: Jeśli mam teoretycznie lepiej wykonany silnik uszczelki i oringi oraz jażdże ostro lecz dużo i długo ( jak nie ma lodu na drodze też ) to czy lepiej będzie teraz na lato alać olej 15w40 lub inny a na jesień 10w40? Mogę bez szkód zmieniać sobie oleje?
Specjalizacja:
RzeÂźbienie w metalu

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: Yautja » czw 31 lip, 2014

Przyjęło się ,że nie można zmieniać z mineralnego na syntetyczny ale przy współczesnych olejach to zależy tylko od silnika. Najlepiej trzymać się jednego oleju o odpowiedniej lepkości z odpowiednim zakresem temperatur dlatego 10W40 jest najbardziej uniwersalny. Możesz zastosować 15W ale jest gęstszy i ma większe opory przepływu. Jak się zacznie robić chłodniej będziesz musiał nieco dłużej rozgrzewać silnik.
Obrazek

to&owo
Junior Administrator
Junior Administrator
Posty: 5368
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Mazowsze
Pojazd: Ogar 900
Podziękował : razy
Otrzymał podziękowań: razy

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: to&owo » czw 31 lip, 2014

dokładnie tak. tematu nie zamykam, teraz mam 10w40,za 2000km zalewam 20w50 i zobaczymy co się stanie :))

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: O olejach, z tym,że z drugiej strony.

Postautor: Yautja » czw 31 lip, 2014

Kiedy ty zrobisz 2000 km? :D
Obrazek



Wróć do „Moto-topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Created by Matti from StylesFactory.pl modified by Moto-4t
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
phpBB Xmas © PhpBB3 BBCodes
modified by Prelude
©2010-2021 Moto-4t.pl