• Administrator
  •  

    Pomóż nam utrzymać forum i wyłącz blokowanie reklam <moto>
     

Olej

Patenty na dane problemy
Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Olej

Postautor: Yautja » ndz 19 gru, 2010

W końcu to dział z poradnikami więc ten temat się przyda.Chodzi mianowicie o oleje.Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości to piszcie w tym temacie-piszemy tu wszystko o oleju,takie małe vademecum.

Tak więc jaki olej wybrać?Oczywiście do naszych czterosuwowych silniczków.Zgodzi się ze mną kolega adrol(pozdrawiam) ,że Honda zaleca do tych silników stosowanie olejów półsyntetycznych.Ja sam na półsyntetyku jeżdżę i uważam ,że jest to bardzo dobry wybór.Dużo osób jeździ również na olejach syntetycznych.Oleje te również są bardzo dobre(właściwościami smarowniczymi przewyższają półsyntetyki).Dla zwykłego użytkownika(bez obrazy dla nikogo) te oleje nie będą robiły różnicy.Każdy kto miał syntetyk albo półsyntetyk powie ,że takie oleje smarują bardzo dobrze.A więc jaki kupić?Markowy-najlepiej Castrol,Motul,Elf.Oleje te są droższe ale naprawdę lepsze niż jakieś za 20 zł ze stacji benzynowej(wyjątkiem jest Castrol Magnatec,ja zapłaciłem 18 zł za litr).
To co napisałem to jedynie wierzchołek ogromnej góry lodowej jaką jest tematyka olejów.W razie wątpliwości piszcie-od tego jest ten temat.

Dodatek
Honda zaleca do swoich silników oleje półsyntetyczne.Ooracing do chińskich silników zaleca oleje mineralne.Wiadomo ,że pomiędzy silnikami japońskimi a chińskimi jest spora przepaść co do wytrzymałości i mocy.Chińskie silniki mają dużo niedoskonałości.Gęsty olej mineralny wnika w te wszystkie ubytki i dobrze uszczelnia silnik.W silnikach japońskich tych niedoskonałości jest znacznie mniej,dlatego nie potrzeba tak gęstego oleju jak mineralny,można stosować oleje o mniejszej lepkości i lepszych właściwościach smarnych.
Pewnie niektórzy się teraz zastanawiają dlaczego w takim razie wszyscy nie leją do swoich silników olejów mineralnych?Po prostu prawie wszyscy wykorzystują swoje maszyny rekreacyjnie,nie nabijają dużej ilości kilometrów,dlatego mogą sobie "pozwolić" na "lepsze" oleje które są wiadomo droższe od tych "gorszych".Z drugiej strony mało kto oszczędza silnik,jazda rekreacyjna oznacza wysokie obroty i nierzadko duże obciążenia.Dlatego "lepsze" oleje wydają się być naprawdę lepsze.
A więc prawda jest taka ,że dobór oleju zależy od naszego stylu jazdy ale nawet jeśli olej dobierzemy źle to nie powinno się nic stać-jeździmy w końcu na mało wysilonej jednostce o pojemności kieliszka.
Ostatnio zmieniony pt 19 sie, 2011 przez Yautja, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
ZiomeK
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 1577
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: LLU

Re: Olej

Postautor: ZiomeK » ndz 19 gru, 2010

Ja po 500km wlałem Motul 5100 10W-40 (zalecany w książeczce). Po 1500 też ten wlać? Bo mam te 1450 zrobione.
"Z religiÂą czy bez, dobrzy ludzie bĂŞdÂą postĂŞpowaĂŚ dobrze, a Âźli – Âźle, ale zÂłe postĂŞpowanie dobrych ludzi jest zasÂługÂą religii." - Steven Weinberg

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: Olej

Postautor: Yautja » ndz 19 gru, 2010

Jak nie mineralny to lej
Obrazek

Imp3r

Re: Olej

Postautor: Imp3r » ndz 19 gru, 2010

Ja od pierwszego uruchomienia silnika przez ponad 28 tysięcy kilometrów leje olej mineralny i jest ok

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: Olej

Postautor: Yautja » ndz 19 gru, 2010

Ja na samym początku na 50 ccm tez miałem mineralny ale to był Shell dobrej jakości
Obrazek


adrol

Re: Olej

Postautor: adrol » pn 20 gru, 2010

możecie nawet wlać olej kujawski i pojedzie, ale nie o to chodzi ;)

Awatar użytkownika
TaHa
Specjalista
Specjalista
Posty: 233
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Kalisz
Kontaktowanie:

Re: Olej

Postautor: TaHa » pn 20 gru, 2010

adrol, a o co ? :D

Ziom97, motul jest ok możesz go lać :D Też go miałem i jest spoko.

Awatar użytkownika
ZiomeK
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 1577
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: LLU

Re: Olej

Postautor: ZiomeK » pn 20 gru, 2010

Chyba chodzi o to, że przy wysokich temp. to będzie po prostu jak woda i nie będzie po prostu żadnego smarowania :D
"Z religiÂą czy bez, dobrzy ludzie bĂŞdÂą postĂŞpowaĂŚ dobrze, a Âźli – Âźle, ale zÂłe postĂŞpowanie dobrych ludzi jest zasÂługÂą religii." - Steven Weinberg

Awatar użytkownika
Alpen
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 3592
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: WWE

Re: Olej

Postautor: Alpen » pn 20 gru, 2010

Yautja, też miałem na początku shella mineralnego, teraz mam motul mineralny i jest ok ;)
modó³ wm mugen sport cdti

Awatar użytkownika
prezes
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 435
Rejestracja: ndz 31 paź, 2010
Lokalizacja: SÂławoborze/Koszalin

Re: Olej

Postautor: prezes » wt 21 gru, 2010

Ja polecam markę Castrol. Mają naprawdę dobre oleje. Najlepszy to jest CASTROL POWER 1 RACING 4T 10W40 (45zł/l), wcale nie odbiegu jakością Castrol Power 1 GPS 10W40 (tu cena w granicach 40zł/l). ja aktualnie jeżdżę na Castrolu magnatec 10W40 - jest to samochodowy olej ale świetnie się spisuje. Najlepsze jest stosunek jakości do ceny - mamy bardzo dobre półsyntetyka już od 20zł/l. ja kupiłem bańkę 5l za 88zł :) polecam również przepłukanie silnika po spuszczeniu oleju ropą naftową - pozwoli to pozbyć się resztek starego oleju :P

to&owo
Junior Administrator
Junior Administrator
Posty: 5360
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Mazowsze
Pojazd: Ogar 900
Podziękował : razy
Otrzymał podziękowań: razy

Re: Olej

Postautor: to&owo » wt 21 gru, 2010

ja też śmigam na magnateecu nie narzekam

Awatar użytkownika
Stunti
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 700
Rejestracja: wt 30 lis, 2010
Lokalizacja: Grajewo

Re: Olej

Postautor: Stunti » wt 21 gru, 2010

prezes, takie pytanie co potem się dzieję z resztkami tej ropy??
Obrazek

adrol

Re: Olej

Postautor: adrol » wt 21 gru, 2010

i tak pojemność oleju w silniku to 800ml, ale przy wymianie to przeważnie nie zlejemy wszystkiego i się dolewa jakieś 600-700ml :), przepłukiwać nie trzeby chyba, że mamy jakiś gęsty stary olej.

Awatar użytkownika
prezes
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 435
Rejestracja: ndz 31 paź, 2010
Lokalizacja: SÂławoborze/Koszalin

Re: Olej

Postautor: prezes » wt 21 gru, 2010

Stunti, ropa przecież jest mniejszej gęstości niż oleje - czyli po prostu bardziej rzadka a co za tym idzie lepiej wszystko spływa.

Awatar użytkownika
dyzio0394
Weteran
Weteran
Posty: 327
Rejestracja: wt 30 lis, 2010
Lokalizacja: KĂŞtrzyn

Re: Olej

Postautor: dyzio0394 » wt 21 gru, 2010

Ja odkąd mam zippa jeżd że na oleju castrol magnatec diesel był 10W/40, a teraz zalałem castrol magnatec 5W/40 ,bo akurat taki miałem w garażu. Oleje w dieslu czy benzynie nie różnią się zbytnio. Ojciec jest mechanikiem i mówi lej ten co mam do diesla, bo to wszystko jedno

nie używaj przekleństw ,speeder
Ostatnio zmieniony wt 21 gru, 2010 przez dyzio0394, łącznie zmieniany 2 razy.



Wróć do „Tutoriale”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Created by Matti from StylesFactory.pl modified by Moto-4t
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
phpBB Xmas © PhpBB3 BBCodes
modified by Prelude
©2010-2021 Moto-4t.pl