• Administrator
  •  

    Pomóż nam utrzymać forum i wyłącz blokowanie reklam <moto>
     

Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Masz jakiś problem ze swoją maszyną? Pisz a my postaramy się pomóc
wojti2001
Amator
Amator
Posty: 15
Rejestracja: wt 30 maja, 2017
Pojazd: Romet Ogar 125

Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: wojti2001 » pn 16 lip, 2018

Sprawa tyczy się silnika 156fmb czyli 124ccm obrandowane jako Romet. Wczoraj w trakcie jazdy pod obciążeniem (dwie osoby) po ok. 30km po ruszeniu ze świateł silnik zaczął stukać - dźwięk taki jak trzęsąca się podkładka po odkręceniu się śruby. Stanąłem na boku a silnik był bardzo gorący. Pomyślałem sobie, że tłok spuchł od temperatury. Dopchałem na najbliższą stację paliw i po ok. 30min. próbowałem odpalić. Odpalił na chwilę (z kopki bo z rozrusznika nie umiał), ale dźwięk wydobywający się z silnika nie wskazywał nic dobrego. Brzmiał jak gdyby kopka nie była podniesiona i się całość zazębiała ciągle. Po chwili zgasł i tyle w tym temacie. Silnikiem nie dało się przekręcić. Assistance zabrało moto i garażu zacząłem rozkręcać. Okazało się, że sworzeń tłoka się zatarł. Teraz pytanie czy zatarcie było spowodowane temperaturą silnika - spuchło i się zapiekło czy też sworzeń miał słabe smarowanie zatarł się i przez to dostał temperatury. Nie mam chłodnicy, ale po tym problemie na pewno ją założę.
Silnik jest prawie nowy, gdyż ma dopiero 800km. Olej wymieniony przy 300km, drugi raz przy 600km.
Muszę teraz wytoczyć odpowiedni ściągacz do tego sworznia, bo pewnie jest nieźle spieczony i trzeba to będzie wyprasować śrubowo.
Ktoś spotkał się z podobnym problemem ??


Awatar użytkownika
JOSEMORALES
Moderator
Moderator
Posty: 1123
Rejestracja: sob 04 cze, 2016
Pojazd: YAMAHA XJ600N
Otrzymał podziękowań: razy

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: JOSEMORALES » pn 16 lip, 2018

Silnik na dotarciu dostał po du***, zdarza się najlepszym. Części tanie, więc zakasać rękawy i do dzieła. Sprawdź jeszcze czy wał/korbowód nie dostał po du***, obstawiam ze panewka sworznia także kaput.

Awatar użytkownika
kacper18
Uczeń
Uczeń
Posty: 45
Rejestracja: pt 20 sty, 2017
Lokalizacja: łódzkie
Pojazd: barton fighter

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: kacper18 » pn 16 lip, 2018

a 156fmb to nie 140 cc
Motocykl jest jak media markt - nie dla idiotów

Awatar użytkownika
JOSEMORALES
Moderator
Moderator
Posty: 1123
Rejestracja: sob 04 cze, 2016
Pojazd: YAMAHA XJ600N
Otrzymał podziękowań: razy

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: JOSEMORALES » pn 16 lip, 2018

kacper18 pisze:a 156fmb to nie 140 cc

Rozwiń swoją myśl jeżeli możesz? Bo nie ogarniam.

Awatar użytkownika
kacper18
Uczeń
Uczeń
Posty: 45
Rejestracja: pt 20 sty, 2017
Lokalizacja: łódzkie
Pojazd: barton fighter

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: kacper18 » pn 16 lip, 2018

156 fmb to jest 1 tłok 56 mm leżące ale niespotkałem najwyżej 154 bo ja mam 156fmj niby 140 na tłoku 56 iteraz nwm sam co mam za poj czy 140 czy 125 czy 150 bo taki spotkalem
Motocykl jest jak media markt - nie dla idiotów


Awatar użytkownika
JOSEMORALES
Moderator
Moderator
Posty: 1123
Rejestracja: sob 04 cze, 2016
Pojazd: YAMAHA XJ600N
Otrzymał podziękowań: razy

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: JOSEMORALES » pn 16 lip, 2018

A jaką pojemność masz nabitą na cylindrze? I gdzie kupowałeś silnik?

wojti2001
Amator
Amator
Posty: 15
Rejestracja: wt 30 maja, 2017
Pojazd: Romet Ogar 125

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: wojti2001 » wt 17 lip, 2018

kacper18 pisze:a 156fmb to nie 140 cc


156fmb to 124ccm, nigdzie nie pisałem, że jest to 140ccm

Wozidło
Posty: 6
Rejestracja: śr 20 cze, 2018
Pojazd: GS500

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: Wozidło » śr 18 lip, 2018

Jeżeli szukasz Części to sprawdz ofertę również tego sklepu https://motogar.pl/sklep/ znajdziesz tutaj duzo ciekawych cześci w dobrej cenie, Nawet jeżeli nie będą mieli takiego tłoka na stanie to mają szerokie zasięgi i powinni dac bez najmniejszego problemu radę sprowadzić dla Ciebie taki tłok z innej hurtowni w kilka dni maksymalnie.

Reklamę swojego ulubionego sklepu mogłeś wysłać na priv, zamiast pomimo mojej prośby abyś tego nie robił wrzucać do tematów po raz kolejny. Zatem obiecany urlop od forum, byłby ban ale "jeden" z 6 postów które wypociłeś nie zawierał reklamy więc może jest w Tobie nadzieja. Pozdrawiam Arek

ps. Sklep który podałeś nie prowadzi części do chińskich marek.

wojti2001
Amator
Amator
Posty: 15
Rejestracja: wt 30 maja, 2017
Pojazd: Romet Ogar 125

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: wojti2001 » śr 25 lip, 2018

Tak to wygląda dokładnie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie nowy tłok z pierścieniami i sworzniem czeka już w garażu. Główka korbowodu nie posiada tulejki tak więc czeka mnie polerowanie. Narazie na sucho włożę sworzeń i zobaczę jak będzie pracował.

Awatar użytkownika
JOSEMORALES
Moderator
Moderator
Posty: 1123
Rejestracja: sob 04 cze, 2016
Pojazd: YAMAHA XJ600N
Otrzymał podziękowań: razy

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: JOSEMORALES » śr 25 lip, 2018

Obawiam się że po wypolerowaniu bieżni tulei wewnątrz korbowodu pozostanie zbyt duży luz, bądź zadry i szybko nowy tłok poleci. Ja wymieniłbym także wał i cylinder, choć wiem że to dodatkowy wydatek i trochę roboty. Ale w przeciwnym razie bałbym się nim ruszyć więcej niż 5km od miejsca garażowania.

wojti2001
Amator
Amator
Posty: 15
Rejestracja: wt 30 maja, 2017
Pojazd: Romet Ogar 125

Re: Zatarty sworzeń tłoka 156fmb

Postautor: wojti2001 » czw 26 lip, 2018

No wczoraj byłem jeszcze w garażu i nowy sworzeń nie chciał wejść, był jakiś zadzior. Musiałem wyspawać porządny uchwyt przykręcany w miejsce szpilek cylindra, aby dobrze umocować rozwiertak 13mm. Całość wyszła dość dobrze. Nowy sworzeń wchodzi po całości z identycznym oporem. teraz jeszcze tylko polerka papierem 1200 i zobaczymy co będzie dalej. Cylinder był już na tokarce, aby sprawdzić czy nie zrobiło się jajo. Na szczęście nic takiego się nie stało. Zrobiłem tylko lekkie honowanie w kąpieli olejowego. Rozmawiałem na warsztacie jeszcze, że gdyby były jakieś problemy znów ze sworzniem to mam im przynieść wał, oni po odpowiednim umocowaniu go rozwiercą główkę sworznia na 14-15 i wytoczą odpowiednią tulejkę, blokowaną miejscowo.



Wróć do „Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 7 gości


Created by Matti from StylesFactory.pl modified by Moto-4t
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
phpBB Xmas © PhpBB3 BBCodes
modified by Prelude
©2010-2021 Moto-4t.pl