• Administrator
  •  

    Pomóż nam utrzymać forum i wyłącz blokowanie reklam <moto>
     

chłodzenie

Awatar użytkownika
n0r3k
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 2001
Rejestracja: sob 01 sty, 2011
Lokalizacja: WZ

Re: chłodzenie

Postautor: n0r3k » pn 30 kwie, 2012

sam miałem kupic, ale całe szczescie nie miałem tyle kasy :D a mnie ojciec uswiadomił i dopiero skumałem o co biega :D
OGAR 900 R > NSR 125 > CBR 600 F3 :)


Awatar użytkownika
mateusz167
Weteran
Weteran
Posty: 406
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Olsztyn

Re: chłodzenie

Postautor: mateusz167 » pn 30 kwie, 2012

n0r3k, i tu się mylisz , że nie chłodzi :) Ja kupiłem ją w zime i teraz w te upały po 30* dopiero dostrzegam jej pracę:) moge silnik katowac a i tak mi się nie chce nawet przygrzać . :) Tak silnik jest chłodzony powietrzem , ale czy przypadkiem olej jak jest gorący i przepływa przez cylinder to tez się nie nagrzewa ? :) Chłodnia oleju jest wystarczająca a te wiatraczki od kompa to wieśniacko wyglądająi jak się ma jeden albo dwa to nie dają aż tak dużo
Ostatnio zmieniony pn 30 kwie, 2012 przez mateusz167, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
n0r3k
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 2001
Rejestracja: sob 01 sty, 2011
Lokalizacja: WZ

Re: chłodzenie

Postautor: n0r3k » pn 30 kwie, 2012

cylinder jest goracy, wiec jesli przeplywa przez niego jakas tam niewielka ilosc oleju to olej sie nagrzewa. ale jesli olej jest chlodny i ta odrobina oleju przeplynie przez cylinder to nie ma szans zeby go schłodziła.
OGAR 900 R > NSR 125 > CBR 600 F3 :)

to&owo
Junior Administrator
Junior Administrator
Posty: 5360
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Mazowsze
Pojazd: Ogar 900
Podziękował : razy
Otrzymał podziękowań: razy

Re: chłodzenie

Postautor: to&owo » pn 30 kwie, 2012

ja miałem oil cooler przez 2000km założony ,teraz mam zdjętą i od razu widzę różnice - silnik jest znacznie bardziej gorący - w szczególności czuć to po karterze ,gdzie jest bagnet oleju ,więc nie pyerdolcie ,że nie ma różnicy bo jest ,a tym bardziej ,że większość osób na "nie" nawet nie widziała na oczy tej chłodnicy :D

Awatar użytkownika
n0r3k
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 2001
Rejestracja: sob 01 sty, 2011
Lokalizacja: WZ

Re: chłodzenie

Postautor: n0r3k » pn 30 kwie, 2012

silnik moze byc troche chlodniejszy, ale nie cylinder. a zeby silnik prawidlowo chodzil przedewszystkim cylinder musi byc schłodzony ;)
OGAR 900 R > NSR 125 > CBR 600 F3 :)


to&owo
Junior Administrator
Junior Administrator
Posty: 5360
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: Mazowsze
Pojazd: Ogar 900
Podziękował : razy
Otrzymał podziękowań: razy

Re: chłodzenie

Postautor: to&owo » pn 30 kwie, 2012

tak się składa ,że mam też termo z czujnikiem na komorze spalania i temp na cylku również jest niższa ,nie chce się kłócić ,ale oil cooler nawet taki lipny daje efekty :)

Awatar użytkownika
Yautja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1365
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: Polska
Otrzymał podziękowań: razy
Kontaktowanie:

Re: chłodzenie

Postautor: Yautja » wt 01 maja, 2012

n0r3k, nie siej zamętu,olej we wszystkich silnikach jest czynnikiem smarującym i CHŁODZĄCYM jednak w silnikach LC ciepła jest tyle ,że potrzeba dodatkowej cieczy chłodzącej.Olej ma duże ciepło a więc potrzeba dużo energii żeby zwiekszyć jego temperaturę dlatego świetnie nadaje się do chłodzenia.
Mówisz ciągle ,że najważniejszy do chłodzenia jest cylinder a tam jest mało oleju zapominasz tylko ,że cylinder jak cały silnik jest metalowy a metal świetnie przewodzi ciepło.Może sam cylinder nie ma dużego kontaktu z olejem ale inne części wręcz w nim pływają i ciepło z cylindra jest ciągle odprowadzane przez te części.Wszystko pochłania olej.Jednak kiedy zaczyna się przegrzewać to traci swoje właściwości i możliwość dalszego pochłaniania ciepła,metalowe części wchodzą w zakres zbyt wysokiej temperatury.
Obrazek

Awatar użytkownika
Stefcio997
Weteran
Weteran
Posty: 342
Rejestracja: sob 17 mar, 2012
Lokalizacja: Olsztyn (W-M)

Re: chłodzenie

Postautor: Stefcio997 » wt 01 maja, 2012

Yautja, zapomniałeś jeszcze dodać że najwięcej ciepła z eksplozji przyjmuje głowica i tłok. Głowica jest wystawiona na wiatr więc wielkiego problemu niema, a tłok prawie że pływa w oleju więc to mu oddaje ciepło. A ogółem, pracujące części skrzyni też produkują bardzo wiele ciepła (cała strata mocy przez pracujące elementy zamienia się w ciepło i ich uszkodzenia mechaniczne, fizyka mówi że nie może zamieniać się w nic innego). Wracając do poprzedniego, tłok przyjmuje bardzo wiele ciepła co można wywnioskować po konstrukcji silników diesla (duże sprężenie daje bardzo wysoką temp. ich pracy, a tłok w skrajnych wypadkach podczas pracy może być od strony komory spalania rozgrzany do czerwoności). W nich do odpowiedniego chłodzenia olej jest natryskiwany dodatkowo na denko tłoka żeby go schłodzić, więc jest on chłodzony olejem, który chłodzi się potem o układ chłodzenia wodą albo w chłodnicy oleju.
n0r3k, Aluminium (z którego zwykle wykonane są tłoki naszych maszyn) ma dużo większą rozszerzalność cieplną niż żeliwo (z którego są cylindry) więc to puchnięcie tłoka a nie cylindra blokuje silnik.
She's not girl, she's so bad.
She's the best ride I ever had.
http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=22630240

Awatar użytkownika
choinka
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 4223
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: SierakĂłw

Re: chłodzenie

Postautor: choinka » czw 03 maja, 2012

Twierdzisz że chłodnica oleju nie schłodzi cylindra. Yautja, podał najlepszy argument dlaczego zakładamy chłodnice oleju, poza tym we wielu motocyklach jest montowana chłodnica oleju w celu chłodzenia silnika...

Awatar użytkownika
Olo
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 1858
Rejestracja: sob 01 sty, 2011
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź, retkinia

Re: chłodzenie

Postautor: Olo » czw 03 maja, 2012

Bajer :>
Obrazek
http://www.polskajazda.pl/Motocykle/Zipp/Shock/109607
Obrazek[/URL]
Motocykl jest bogiem,
prêdkoœÌ na³ogiem
Pal gumĂŞ i szalej,
nie myÂśl co dalej

Awatar użytkownika
ZiomeK
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 1577
Rejestracja: pt 12 lis, 2010
Lokalizacja: LLU

Re: chłodzenie

Postautor: ZiomeK » czw 03 maja, 2012

Takie by mi się kurde przydało :D
Ej, zauważyłem, że w cylu mam miejsce na dwie śruby, je gwint ale pusty ;D Idzie tam wkręcić jakiś czujnik? ;>
"Z religiÂą czy bez, dobrzy ludzie bĂŞdÂą postĂŞpowaĂŚ dobrze, a Âźli – Âźle, ale zÂłe postĂŞpowanie dobrych ludzi jest zasÂługÂą religii." - Steven Weinberg

Awatar użytkownika
choinka
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 4223
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: SierakĂłw

Re: chłodzenie

Postautor: choinka » czw 03 maja, 2012

To jest mocowanie pługu w crossach.

Awatar użytkownika
Olo
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 1858
Rejestracja: sob 01 sty, 2011
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź, retkinia

Re: chłodzenie

Postautor: Olo » czw 03 maja, 2012

choinka, shock to nie cross ;P
http://www.polskajazda.pl/Motocykle/Zipp/Shock/109607

Obrazek[/URL]

Motocykl jest bogiem,

prêdkoœÌ na³ogiem

Pal gumĂŞ i szalej,

nie myÂśl co dalej

Awatar użytkownika
Żaba
Weteran
Weteran
Posty: 617
Rejestracja: wt 05 lip, 2011
Lokalizacja: Sanok

Re: chłodzenie

Postautor: Żaba » czw 03 maja, 2012

Jeśli by nie schładzała to by się chłodnica nie nazywała. Sam w czerwcu planuje jej zakup bo to jednak przydatny bajer :D do latania nawet w chłodniejsze dni bo jak ktoś jeździ 45 :D to się nie dziwie że mu nie potrzebna a jak ktoś się bawi w KATA i kręci cały czas do oporu to spełnia swoją rolę wyśmienicie a co do czujnika to spodziewajcie się poradnika jak go zrobić i zamocować :D bardzo tanim kosztem 24zł :D
Obrazek

Awatar użytkownika
choinka
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 4223
Rejestracja: sob 13 lis, 2010
Lokalizacja: SierakĂłw

Re: chłodzenie

Postautor: choinka » ndz 06 maja, 2012

Olo, wiem ale te miejsca na śruby w cylindrach są właśnie na pług.



Wróć do „Usprawnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Created by Matti from StylesFactory.pl modified by Moto-4t
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
phpBB Xmas © PhpBB3 BBCodes
modified by Prelude
©2010-2021 Moto-4t.pl